strange

مترجم انجمن
مترجم انجمن
LV
0
 
نوشته‌ها
125
پسندها
152
امتیازها
158
محل سکونت
life in Strange place..... not available
سلام دوستان.....
این جا قراره نیمی از بیماری هایی که توجامعه پزشکی و روانپزشکی هست رو نام ببریم و توضیح بدیم. این برای آشنایی بیشتر شما دوستان عزیز هست.
 
آخرین ویرایش:
 • پسندیدم
واکنش‌ها[ی پسندها]: Naz...

strange

مترجم انجمن
مترجم انجمن
LV
0
 
نوشته‌ها
125
پسندها
152
امتیازها
158
محل سکونت
life in Strange place..... not available
#روانشناسی_روانپزشکی
Multiple-personality disorder

اختلال یا سندروم چندشخصیتی...

افرادی که در کودکی مورد آزار قرار می گیرند، توسط خانواده و تمام آشناها در آینده به چنین سندرومی دچاره میشن.

عبارته از وجود دو یا چند هویت یا شخصیت متمایز که تمام رفتارهاشون مساوی باهمون شخصیت جدیدشونه... معمولاً این شخصیت‌ها نام و سن و مجموعه‌ای از خاطرات و رفتارهای ویژه خود را دارن. در اغلب موارد یک هویت اصلی با نام واقعی شخص وجود دارد که منفعل، وابسته و افسرده‌ هستن. این شخصیت‌ها بعضی اوقات شکل افراد خیالی و بعضی اوقات شکل حیوانات را به خود می‌گیرند. ممکنه کارهایی توسطشون انجام بشه که در حالت عادی از انجام چنین کارهایی اجتناب می پذیرن. کارهایی چون رانندگی با سرعت زیاد یا دزدیدن پول از دوست یا کارفرما و این در حالی است که انگار نیرویی غیر از خودشان آن‌ها را وادار به انجام این کارها می‌کند. بعضی این احساس را این‌طور تعریف می‌کنند که اگر فرض کنیم بدن‌شان خودرو است، به‌جای آنکه پشت فرمان نشسته باشند، مسافر آن هستند. خصمانه و ویران گر هستن...

نشانه ها:

_ سردرد یا درد خفیف در سایر نواحی بدن هست.

_ اختلال ضعف حافظه و خارج شدن از دایره زمان و فراموشی لحظه‌ای یا مشکل در به خاطر آوردن برخی اطلاعات فردی که قابل توجیه با فراموشی معمولی نیست. : بعد از اینکه شخصیت اصلی شد متوجه کارهایی که توسط شخصیت فرعی انجام گرفته نمیشه.

_ وجود تضاد در شخصیت و رفتار

_ بیمار ممکن است خود را به نام دیگری بخواند یا خود را به عنوان سوم شخص یا «ما» خطاب شود.

- شنیدن صداهایی از شخصیت‌های درون ذهن. : خیلی از بیمارها حسش و حالتشو دارن.

_ حملات ترس و اضطراب که حاوی ترس‌های غیرقابل توجیه و بیان بوده.


سوالی بود درخدمتم.

^-^
 
 • پسندیدم
واکنش‌ها[ی پسندها]: Naz...

strange

مترجم انجمن
مترجم انجمن
LV
0
 
نوشته‌ها
125
پسندها
152
امتیازها
158
محل سکونت
life in Strange place..... not available
#روانشناسی_روانپزشکی

اختلال وسواس یا همان OCD

یکی از انواع اختلالات روانی که زندگی را برای افراد مبتلا بسیار دشوار می‌کند. اختلال وسواس مثل سایر بیماری‌های افسردگی یا اضطراب هست و درصورت مراجعه قابلیت درمان داره.

اختلالی شایع، مزمن و طولانی مدت که فرد در آن دچار افکار (وسواس فکری) و رفتار (وسواس عملی) غیر قابل کنترل و مکرر می‌شود و احساس می‌کند، لازم است چندین بار این افکار و رفتار را تکرار کند.
البته این وسواس ممکن است روی هر چیزی متمرکز شود. اما در اغلب موارد، وسواس عملی مستقیما به وسواس فکری مربوط است. به عنوان مثال اگر فرد نسبت به امنیت عزیز خود وسواس فکری داشته باشد، احساس می‌کند... لازم است هر ده دقیقه یک بار به او پیام دهد تا از سلامت او اطمینان پیدا کند.
فقط همون وسواسی تو ذهنمون نیست مثلا فردی وسواس داره و همیشه دستشو میشوره این مورد رو فقط شامل نمیشه. برای هر فرد متفاوت و منحصر فرد است...
سوالی بود در خدمتتون هستم...^-^
 
 • پسندیدم
واکنش‌ها[ی پسندها]: Naz...

strange

مترجم انجمن
مترجم انجمن
LV
0
 
نوشته‌ها
125
پسندها
152
امتیازها
158
محل سکونت
life in Strange place..... not available
پزشکی
بیماری ویروسی_عفونی
ویروس نیپا (نام علمی: Nipah virus) نام یک گونه از سرده هنیپاویروس است. نام علمی این ویروس Nipah henipavirus است، که از طریق خفاش‌ها منتقل می‌شود و باعث ایجاد عفونت ویروسی نیپا می‌شود. این بیماری دارای نرخ مرگ بالایی است. بیماری ناشی از ویروس نیپا چندین مرتبه در جنوب و جنوب شرقی آسیا شایع شده است. این ویروس که در سال ۱۹۹۹ در مالزی و سنگاپور کشف شد، بین ۴۰ تا ۹۰ درصد عامل مرگ است و هزاران کیلومتر در بنگلادش و هند گسترش یافته‌است اما هیچ دارو یا واکسنی علیه آن وجود ندارد.[۱]
اِفرین B2 و B3 گیرنده‌های اصلی ویروس نیپا هستند. انواع اِفرین توزیع پیچیده‌ای در سرتاسر بدن دارند درحالیکه نوع B2 بیان زیادی در زیرنواحی مغز جلویی دارد
توزیع جغرافیای ویروس نیپا:
این ویروس برای اولین بار از خفاشی به نام روباه پرنده لیل (Pteropus lylei) در کامبوج جدا شد. RNA ویروسی در بزاق و ادرار این خفاش و خفاش برگ‌گرد (Hipposideros larvatus) در تایلند پیدا شد. عقونت ویروسی در نمونه‌های محیطی آغشته به ادرار خفاش و میوه‌های خورده شده در مالزی نیز جدا شده است. آنتی‌بادی‌های هنیاویروس در خفاش‌ها میوه‌خوار در ماداگاسکار (Pteropus rufus, Eidolon dupreanum) و غنا (Eidolon helvum) نیز یافت شده که نشان از توزیع جغرافیای گسترده‌ی ویروس دارد. از می 2018 هیچ عفونت انسانی و یا مربوط به سایر گونه‌ها در کامبوج، تایلند و آفریقا گزارش نشده است.
طی اولین شیوع ویروس نیپا در مالزی که قسمتهایی از سنگاپور را نیز درگیر کرد، بیشتر افراد مبتلا به عفونت در نتیجه‌ی تماس مستقیم با خوک‌های بیمار یا بافتهای آلوده آنها مبتلا شده بودند. به نظر میرسد که انتقال از طریق تماس محافظت‌نشده با ترشحات خوک و یا بافت آلوده‌ی حیوانات بیمار انجام پذیرفته بود. در موارد بعدی شیوع در بنگلادش و هند مصرف میوه و فراورده‌های میوه‌ای آلوده (شربت درخت نخل) به ادرار یا بزاق خفاش میوه‌خوار سبب همه‌گیری شد. انتقال انسان به انسان نیز در میان خانواده و افراد نزدیک به فرد آلوده گزارش شده است.
علایم و نشانه‌ها:
عفونتهای انسانی طیفی از عفونت بی‌نشانه تا عفونت شدید تنفسی، صرع و آماس کشنده‌ی مغزی را در برمی‌گیرد. علایم ابتدایی در افراد آلوده مثل سردرد، بدن‌درد، تب و تهوع و گگلو درد را شامل می‌شود. این علایم در مراحل بعدی با گیجی، خستگی، کاهش هشیاری و علایم عصبی نشان‌دهنده‌ی آماس مغزی همراه می‌شود. برخی افراد ذات‌الریه یا مشکلات حاد تنفسی را نیز ممکن است تجربه کنند. در موراد شدید آماس مغزی و یا صرع، بیمار ممکن است ظرف 24 تا 48 ساعت وارد کما شود.
دوره‌ی نهفتگی بیماری 4 تا 14 روز است اما مواردی تا 45 روز نیز گزارش شده است.
اکثریت افراد مبتلا به طور کامل بازیابی می‌شوند در حالیکه در بعضی موارد آماس مغزی، بیمار ممکن است عود کردن برخی علایم را مجددا تجربه نماید.
نرخ مرگ‌ومیر ویروس نیپا بین 40 تا 75 درصد گزارش شده است که بر اساس مراقبتهای پزشکی و نظارتی محل شیوع متفاوت است.
درمان:
تاکنون دارو یا واکسنی که مخصوص عفونت ویروس نیپا باشد تولید نشده است. سازمان جهانی بهداشت ویروس نیپا را جزو بیماریهای در اولویت برای تحقیق و توسعه‌ی واکسن قرار داده است.

منبع: ویکی پدیا


 
 • پسندیدم
واکنش‌ها[ی پسندها]: Naz...

Naz...

مدیریت کل انجمن
پرسنل مدیریت
مدیریت کل انجمن
LV
1
 
نوشته‌ها
958
پسندها
1,100
امتیازها
478
جوایز
6
محل سکونت
اسمونا
(آکواژنیک اورتیکاریا که به اورتیکاریای آبی و حساسیت به آب نیز معروف است، نوعی نادر از اورتیکاریای فیزیکیاست. گاهی آن را نوعی حساسیت می‌دانند، گرچه ویژگی‌های آن دقیقاً با حساسیت (و آزاد شدن هیستامین) منطبق نیست. پوست افراد مبتلا به این بیماری، در صورت تماس با آب، دچار درد یا زخم می‌شود.افراد مبتلا گاهی حتی نمی‌توانند گریه کنند. تنها ۳۵ نفر در کل جهان به این بیماری مبتلا هستند.
علائم اورتیکاریای آبی (به طور نادرست آلرژی آب نامیده می شود) مشابه سایر انواع کهیرهای فیزیکی است، یعنی ممکن است شامل کهیر کوچک، خارش شدید و گرگرفتگی پوست در مناطقی که مستعد تماس با آب هستند باشد. علائم ممکن است بعد از تماس بد*ن با آب در عرض چند دقیقه ظاهر شود. این بیماری معمولاً در گردن، قسمت فوقانی تنه و بازوها ایجاد می‌شود، اگرچه می‌تواند در هر نقطه از بد*ن ایجاد شود. پس از حذف منبع آب، به طور کلی طی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه از بین می‌روند.)
 
 • پسندیدم
واکنش‌ها[ی پسندها]: strange

strange

مترجم انجمن
مترجم انجمن
LV
0
 
نوشته‌ها
125
پسندها
152
امتیازها
158
محل سکونت
life in Strange place..... not available
پزشکی_علم پزشکی
اُتانازی یا هومرگی (به فرانسوی: euthanasie، به انگلیسی: euthanasia)

که از زبان
یونانی به‌معنی «مرگِ خوب» است، در اصطلاح، شرایطی است که در آن بیمار بنا به درخواست خودش به صورت طبیعی و آرام بمیرد.
کسانی که در شرایط این نوع از مرگ قرار دارند، بیشتر بیماران لاعلاج هستند یا کسانی‌که از یک بیماری سخت روانی (اختلال افسردگی اساسی و…) رنج می‌برند و با رضایت خود، از افرادی مثل پزشکان معالج یا پرستاران یا افراد خانوادهٔ خود بخواهند که به آن‌ها در مردن کمک کنند.[۱] در زبان فارسی به آن «خوش‌میری»، «آسان‌میری»، «مرگ آسان»، «مرگ‌یاری»، «بِه‌مرگی»، «بِه‌مرگ»، «مرگ شیرین»، «مرگ باوقار»، «با وقار مردن»، «مرگ موقّرانه» یا «مرگ بدون بی‌حرمتی» نیز گفته شده‌است. در نیوزیلند هم به تازگی اوتانازی قانونی شده است...
توقّف روند درمان یک بیمار، قطع سِرُم و تغذیه وریدی، قطع اکسیژن، جلوگیری از دیالیز و جداکردن فرد از دستگاه‌های حمایتی ارگان‌های حیاتی، همچنین دادن داروهای مسکن با دوز بالا، که موجب کاهش هوشیاری و تسریع مرگ می‌شوند، از روش‌های اتانازی به حساب می‌آیند.
برداشت‌های متفاوت از مفهوم هومرگ (اتانازی) وجود دارد. مثلاً در روش غیرمستقیم، پزشک با تجویز دارویی، فقط مقدمات مرگ بیمار را فراهم می‌کند و بیمار با آگاهی کامل به استقبال مرگ اختیاری می‌رود.
اما در روش مستقیم، پزشک یا پرستار خود عامل مرگ بیمار هستند. تزریق داروی کشنده و جداکردن بیمار از دستگاه‌های حمایتی، نمونه‌هایی از این روش هستند که بعضی اوقات بدون اطلاع بیمار انجام می‌شوند. بدین ترتیب جداکردن بیمار مرگ مغزی از دستگاه‌های حمایتی نیز از نظر بسیاری «اتانازی غیر داوطلبانه، غیر فعّال» به‌شمار می‌آید.

در بسیاری از این کشورها، کمیسیون پزشکی باید وضعیت بیمار را کاملاً بررسی کند. سوئیس با تصویب قانون مربوط به آن در سال ۱۹۴۲، به عنوان نخستین کشور صادرکننده اجازه اتانازی است. در این کشور امکان اتانازی حتی برای افراد خارجی نیز وجود دارد.

قوانین جامع و مدون «حق پایان دادن به زندگی» کشور هلند، در سال ۲۰۰۲ تکمیل شدند. در هلند و بلژیک محدودیت سنی برای اتانازی وجود ندارد. اما کودکان باید توانایی تصمیم‌گیری منطقی داشته و در حال گذراندن مراحل پایانی بیماری لاعلاج باشند. والدین کودکان زیر ۱۸ سال هم باید رسماً رضایت خود را برای اتانازی فرزندشان اعلام کنند.در دیگر کشورها مانند لوکزامبورگ، کلمبیا و در ایالت قلمرو شمالی قانونی بود.[۱۱][۱۲][۱۳] در سال ۲۰۱۷ پس از بحث‌های بسیار، امکان انجام مرگ خود خواسته در ایالت ویکتوریا قانونی شد. با این وجود، انجام چنین کاری بستگی به این دارد که شخص به بیماری لاعلاجی مبتلا باشد. مجمع پزشکی استرالیا به شدت با مرگ خود خواسته مخالف است. زیرا از دید آنان، چنین عملی با اخلاقیات پزشکی ناسازگار است. استان کِبـِک کانادا نیز از سال ۲۰۱۶ امکان اتانازی را فراهم کرد.[۸]در سوئد اگر پزشک، نیاز مرگ آرام فردی را تأیید کند مرگ آرام قانونی است.


موافقانویرایش

موافقان هومرگ (اتانازی) از آن با تعابیر مرگ تسهیل‌ شده، مرگ با شرافت، مرگ در آرامش و… نام می‌برند.

مخالفانویرایش

مخالفان اخلاقی هومرگ (اتانازی)، با قانونی شدن هومرگ (اتانازی) و رواج آن، انگیزه درمان برخی بیماری‌ها از بین خواهد رفت و جلوی پیشرفت علم پزشکی گرفته خواهد شد، از همه مهم‌تر نگهداری سالمندان برای افراد و بستگان آن‌ها مشکل شده و از همه مهمتر، اعتماد بیمار به پزشک به علت ترس بیمار از قطع درمان توسط پزشک و انجام اتانازی، از بین خواهد رفت؛ بنابراین دیگر نمی‌توان با خیال راحت به هیچ بیمارستانی پا گذاشت.

پ.ن: خودم به شخصه به شدت موافقم... چرا که از نظرم بهترین روشه...
امیدوارم مطالب کافی قرار گرفته شده باشه...
منبع: ویکی پدیا
 
آخرین ویرایش:
 • پسندیدم
واکنش‌ها[ی پسندها]: Naz...

strange

مترجم انجمن
مترجم انجمن
LV
0
 
نوشته‌ها
125
پسندها
152
امتیازها
158
محل سکونت
life in Strange place..... not available
پزشکی
بیماری فابری_ Fabry disease) جزء بیماری‌های ذخیره‌ای لیزوزومال است. وراثت این بیماری ژنتیکی وابسته به ایکس می‌باشد.

بیماری فابری با نقص در فعالیت یا کمبود آنزیم آلفا - گالاکتوزیداز (alpha-galactosidase A) از اسفنگولیپیدوزها است که با علائم سیستمیک متنوعی بروز می‌کند. ( به زبان ساده‌تر چربی (اسفنگولیپید) در لیزوزوم سلول‌ها تجمع می‌یابد و متابولیزه نمی‌شود). از علائم بیماری درد، مشکلات کلیه، درگیری قلبی، تظاهرات جلدی و تظاهرات چشمی می‌باشد.

بیماری فابری (FD) یک بیماری نادر و ارثی است که می تواند تهدید کننده زندگی باشد. افراد مبتلا به FD دارای ژن آسیب دیده هستند که منجر به کمبود آنزیم ضروری می شود . این کمبود باعث ایجاد پروتئین های خاصی در سلول های بدن می شود و سبب آسیب به قلب، ریه ها، کلیه ها، پوست، مغز و معده می شود . این بیماری مردان و زنان را در همه گروه های قومی تحت تأثیر قرار می دهد، اما مردان معمولا بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند. همراه کافه پزشکی باشید

دو نوع FD وجود دارد. FD Type 1، همچنین به نام FD کلاسیک شناخته می شود، در دوران کودکی شروع می شود و کمتر از نوع ۲ است که بعدا شروع می شود. تخمین زده می شود که از ۱۱۷ هزار نفر، یک نفر FD داشته باشد.

FD به نام یوهانس فابری، یک پزشک در آلمان که اولین علائم آن را در سال ۱۸۹۸ توصیف کرد، نامیده شده است. همچنین ویلیام اندرسون، یک دکتر بریتانیایی که در همان سال نیز به آن اشاره کرد، باعث شد بیماری به عنوان بیماری آندرسون فابری شناخته شده باشد . نامهای دیگر FD عبارتند از:

 • کمبود ژن گالاکتوزیداز آلفا (GLA)
 • کمبود آنزیم آلفا گالاکتوزیداز A
 • آنژیوکراتوم کورپریس دیفوسوم
 • آنژیوکراتوم پراکنده
 • کمبود سرامید ترهکوزیداز


علائم و نشانه های بیماری فابری

 • FD علائم مختلفی دارد و تشخیص مشکل است. علائم می تواند بین مردان و زنان و بین نوع ۱ و نوع ۲ FD متفاوت باشد.
  علائم نوع ۱ FD
  علائم اولیه نوع ۱ FD عبارتند از:
  سوزش یا سوزش درد در دست و پا : در مردان این می تواند در اوایل ۲ تا ۸ سالگی رخ دهد. در زنان، بعد از آن در دوران کودکی یا نوجوانی اتفاق می افتد. قسمت های شدید درد، که می تواند از چند دقیقه تا چند روز طول بکشد ، “بحران فابی” نامیده می شود.
  کمبود تولید عرق : این بر مردان بیشتر از زنان تاثیر می گذارد.
  بثورات پوستی : این بثورات قرمز مایل به بنفش که کمی مطرح شده و بین شکم و زانو رخ می دهد آنژیوکراتوم نامیده می شود.
  مشکلات معده : این شامل گرفتگی، گاز و اسهال می شود.
  خستگی عمومی، سرگیجه، سردرد، حالت تهوع و عدم تحمل گرما. مردان ممکن است در پاهای و پا خود تورم داشته باشند.
  به عنوان نوع ۱ FD پیشرفته ، علائم جدی تر می شود. وقتی افراد مبتلا به نوع ۱ به ۳۰ سالگی و ۴۰ سالگی خود می رسند، می توانند بیماری کلیوی، بیماری قلبی و سکته را توسعه دهند.
  علائم نوع ۲ FD
  علائم جدی FD از فرد به فرد متفاوت است و می تواند شامل:
  کاهش تدریجی عملکرد کلیه تا نارسایی کلیه .
  بزرگ شدن قلب، آنژین (درد قفسه سینه قلبی)، ضربان قلب نامنظم، ضخیم شدن عضله قلب و در نهایت نارسایی قلبی.
  سکته مغزی، در برخی از مردان و زنان مبتلا به FD در ۴۰ سالگی رخ می دهد. این ممکن است در زنان مبتلا به FD شایع باشد.
  مشکلات معده حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد زنان مبتلا به FD ممکن است درد و اسهال داشته باشند.
  نشانه های دیگری از FD عبارتند از:
  • از دست دادن شنوایی​
  • زنگ در گوش​
  • بیماری ریه
  • عدم تحمل تمرینات شدید​


علل بیماری فابری

 • یک جهش ژن خاص باعث FD می شود. شما ژن آسیب دیده را از والدین خود به ارث می برید. ژن آسیب دیده بر روی کروموزوم X، یکی از دو کروموزوم که جنـ*ـس شما را تعیین می کند، قرار دارد. مردان دارای یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y هستند و زنها دو کروموزوم X دارند.
  چگونه جهش های ژنتیکی به FD منجر می شود ؟
  FD به علت ۳۷۰ جهش در ژن GLA ایجاد می شود. جهش های خاصی در خانواده ها اجرا می شوند.
  ژن GLA تولید یک آنزیم خاصی به نام آلفا گالاکتوزیداز A را کنترل می کند. این آنزیم مسئول تجزیه مولکول در سلول های شناخته شده به نام گلوبیتریا سیلزرامید (GL-3) است.
  هنگامی که ژن GLA آسیب دیده است، آنزیمی که GL-3 را شکست می دهد نمی تواند به درستی عمل کند. در نتیجه، GL-3 در سلول های بدن ایجاد می شود. با گذشت زمان، این افزایش چربی به دیواره سلولی عروق خونی در:
  • پوست​
  • سیستم عصبی​
  • قلب​
  • کلیه ها​
 • آسیب می رساند . میزان آسیب به علت FD بستگی به جهش در ژن GLA دارد. به همین دلیل علائم FD از فرد به فرد متفاوت است..

 
آخرین ویرایش:
 • پسندیدم
واکنش‌ها[ی پسندها]: Naz...
بالا